دسته ها
خانه / اخبار / اطلاعیه های سایت / طراحی سازه های مقاوم در برابر انفجار

طراحی سازه های مقاوم در برابر انفجار

به منظور کاهش آسیب پذیری ساختمانهای خاص در برابر تهدیدات نظامی مجموعه ای از اقدامات و تدابیر موسوم به پدافند غیرعامل در دستورکار قرار میگیرد. حفظ ایستایی و به حداقل رساندن خسارات و تلفات جانی ساختمانهای خاص و با اهمیت بالا در ساختمان­های کنترل فرماندهی و مراکز ارتباطات در واحدهای نظامی، مراکز صنعتی، مدیریت بحران و … از جمله اهداف پدافند غیرعامل تلقی میگردد. به عنوان نمونه ساختمانهای کنترل و برق در واحدهای صنعتی که خرابی آنها منجر به وقفه طولانی مدت و تحمیل خسارات جانی و مالی عمده میشود، از جمله ساختمانهای خاص، که باید در برابر انفجار مقاوم باشند، محسوب میگردند.

بالا بردن احتمال حفظ ایمنی جانی و بقای سازه ها و تاسیسات خاص، که ممکن است تحت حملات تسلیحاتی و نظامی قرار گیرند، از دو طریق (۱) قرارگیری در محلهای دور از نقاط هدف احتمالی حملات و (۲) در نظر گرفتن تمهیدات مهندسی و تقویت سازه ها و تاسیسات محقق میگردد. راه حل دوم، یعنی طراحی و ساخت سازه های مقاوم در برابر انفجار با اصابت مستقیم و یا در فاصله نزدیک، موضوع مورد بحث در این بخش را تشکیل میدهد.

هر انفجار، بسته به مشخصات بمب یا مواد منفجره، عوارض و پیامدهایی را در پی دارد. به عنوان مثال انفجار یک بمب هسته ای آثاری مانند: تشعشعات حرارتی و هسته ای، پالس الکترومغناطیسی، موج انفجار، لرزش زمین، ترکش و پراکنده شدن گرد و غبار را به دنبال خواهد داشت. موج انفجار و آثار ناشی از انتشار موج در فضا پارامتر اصلی در محاسبات طراحی سازه های مقاوم در برابر انفجار محسوب میگردد. توجه به این نکته ضروری است که معمولا انفجار صنعتی یا تصادفی و غیر نظامی ماهیتی متفاوت از انفجارهای نظامی دارد. لذا جزییات طراحی برای این دو حالت متفاوت است.

 آثار ناشی از رخداد یک انفجار تابع پارامترهایی چون فاصله از محل انفجار، قدرت انفجار (تابعی از میزان مواد منفجره و بر مبنای واحد پوند TNT) و ارتفاع انفجار است. یک تفاوت اساسی در طراحی سازه های مقاوم در برابر انفجار، ماهیت ضربه ای نیروهای وارده به سازه است. در واقع در این حالت سازه باید نیروهای بسیار بزرگ را در زمان های بسیار کوتاه منتقل یا مستهلک نماید. این موضوع تاثیر بسزایی در تغییر رفتار ارتجاعی و غیرارتجاعی مصالح و المانها به همراه خواهد داشت.

بطور خلاصه روند طراحی سازه های مقاوم در برابر انفجار مراحل زیر را دربر میگیرد.

(۱) تعیین آثار پایه ای ناشی از انفجار شامل منحنی تاریخچه زمانی فشار انفجار و فشار دینامیکی انفجار، لرزش زمین و …؛

(۲) بارگذاری انفجار سازه شامل بارهای مستقیم موج انفجار بروی سازه های روی زمین و بارهای غیرمستقیم ناشی از موج انفجار بروی سازه های مدفون؛

(۳) تعیین مشخصات مصالح سازه ای و رفتار المانهای سازه ای تحت بار انفجار؛

(۴) انتخاب سیستم باربر سازه ای و انجام محاسبات طراحی؛

(۵) تحلیل دینامیکی سازه تحت بار انفجار (تحلیل تاریخچه-زمانی غیرخطی).

کتاب طراحی ساختمانها در برابر بارهای انفجاری مرجعی منحصر به فرد است که از طرح های کاربردی و مقرون به صرفه ساختمان های مقاوم در برابر انفجار پشتیبانی می کند. اکنون تنها یک مرجع برای معماران ، طراحان ، و مهندسان است و المنت های کلیدی در طراحی ساختمان های مقاوم در برابر انفجار که از استانداردهای جدید ASCE همانند ASCE ، ACI پیروی می کند. ویژگی های کتاب طراحی ساختمانها در برابر بارهای انفجاری برای طراحی مقاوم در برابر انفجار ساختمانها با کمک برخی از مشاوران آگاه و با تجربه ترین محققان در طراحی مقاوم در برابر انفجار تدوین شده است.

این کتاب راهنما به چهار بخش سازماندهی شده است :

قسمت ۱ ، ملاحظات طراحی ، مجموعه چهارم اصول اساسی ، بررسی ملاحظات عمومی در فرایند طراحی ، تجزیه و تحلیل خطر و کاهش معیارهای عملکرد قابل قبول ؛ عملکرد مواد تحت محیط انفجار فوق العاده ؛ و تایید عملکرد فن آوری و روش راه حل .قسمت ۲، پدیده انفجار و در حال بارگزاری، توصیف محیط انفجار ، بارگیری توابع مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل پاسخ انفجار و تکه تکه شدن و روش های مرتبط با آن برای تجزیه و تحلیل اثرات .قسمت ۳، تجزیه و تحلیل سیستم و طراحی، توضیح می دهد که تجزیه و تحلیل و طراحی ملاحظات ساختاری ، ساخت پاکت، فضای جزء ، محیط سایت و ساختمان طراحی سیستم .در قسمت ۴ ، جزئیات مقاوم در برابر انفجار ، استفاده از بتن ، فولاد و سنگ تراشی در طرح های جدید و همچنین مقاوم سازی سازه های موجود .

Handbook for Blast Resistant Design of Buildings

Wiley; 1 edition (January 26, 2010) | ۲۰۱۰| ۵۱۲ pages | ISBN: ۹۷۸-۰۴۷۰۱۷۰۵۴۰

دانلود با لینک مستقیم

درباره مدیر سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*